Przejdź do treści
Nauka o chorobach zakaźnych to jedna z podstawowych dziedzin medycyny, które powinny być znane każdemu lekarzowi. Zwłaszcza w dobie pandemii koronawirusa SARS CoV-2 ważne jest, by dobrze znać mechanizmy rozprzestrzeniania się i mechanizmy działania drobnoustrojów. Na szczęście na rynku dostępnych jest wiele specjalistycznych publikacji na ten temat, które pomogą lekarzom oraz studentom kierunków medycznych poszerzyć swoją wiedzę o chorobach zakaźnych. Poniżej przedstawimy pięć wartych uwagi książek o chorobach zakaźnych.

5. "Choroby zakaźne i pasożytnicze", Zdzisław Dziubek

Jeden z najpopularniejszych i cieszących się największym uznaniem podręczników do chorób zakaźnych. Jest to uwielbiana przez nauczycieli akademickich i znana niemal wszystkim studentom nauk medycznych publikacja, która z każdym nowym wydaniem znakomicie się sprzedaje. Trudno się dziwić, ponieważ jest to najwyższej klasy kompendium wiedzy nie tylko o najczęściej spotykanych w Polsce drobnoustrojach chorobotwórczych, ale też o egzotycznych, nietypowych schorzeniach. A to wszystko okraszone najnowszymi odkryciami naukowymi z dziedziny immunologii oraz specjalnymi tematami testowymi na zakończeniu każdego rozdziału.

4. "Choroby zakaźne i pasożytnicze", Anna Boroń-Kaczmarska, Alicja Wiercińska-Drapało

Nowoczesny podręcznik przygotowany na podstawie najnowszych doniesień ze świata mikrobiologii. Obok opisów nowoczesnych metod diagnostycznych i możliwości terapeutycznych, znajdą handyhülle mit bandthe original source w niej Państwo rzetelne opisy jednostek chorobowych, przygotowane według jasnego i czytelnego schematu. Dodatkowym atutem tego podręcznika o chorobach zakaźnych jest przyjazny dla oka i ułatwiający czytanie oraz naukę układ tekstu. Dzięki temu książka Boroń-Kaczmarskiej i Wiercińskiej-Drapało jest niezrównaną pomocą do samodzielnej nauki.

3. "Zakażenia szpitalne", Danuta Dzierżanowska

Zakażenia szpitalne stanowią obecnie bardzo duży problem, za który bezpośrednio odpowiedzialne jest nadużywanie przez lekarzy i samych pacjentów różnego typu antybiotyków. Doprowadziło to szybko do wytworzenia się szczepów bakterii antybiotykoopornych, które często odpowiadają za zakażenia czyhające na pacjentów w oddziałach szpitalnych. Podręcznik Danuty Dzierżanowskiej wyróżnia się wśród innych książek o chorobach zakaźnych skupieniem na tym właśnie poważnym problemie współczesnej medycyny. Jest to bardzo przydatna lektura nie tylko dla specjalistów od chorób zakaźnych, ale też dla wszystkich lekarzy pracujących w szpitalach.

2. "Choroby zakaźne: Wirus SARS-CoV-2 wywołujący COVID-19 - Zasady postępowania z pacjentem"

Publikacja przygotowana przez Polski Związek Wydawnictw Lekarskich to zwięzły poradnik zachowania się przy pacjentach dotkniętych szczególnym ryzykiem zapadnięcia na COVID-19. Stanowi więc nieocenioną pomoc dla specjalistów, którzy często stykają się z osobami starszymi – geriatrów, ortopedów, internistów oraz lekarzy rodzinnych. W czasie pandemii tej choroby zakaźnej odpowiednie postępowanie z pacjentami jest kluczem do zapobieżenia kolejnym tragediom.

1. "Choroby wirusowe w praktyce klinicznej", Marta Wróblewska, Tomasz Dziesiątkowski

Książka ukazuje zawiłe tajniki szerzenia się infekcji wirusowych w przystępny, łatwy do zrozumienia sposób. Przy jej tworzeniu pomagali specjaliści i klinicyści na co dzień związani z wirusologią. Dzięki temu ta książka zapewnia pełne, kompleksowe i praktyczne spojrzenie na problem chorób wirusowych. Patogeny te bardzo szybko mutują i zmieniają się, przez co również leczenie musi dostosowywać się do nowych warunków. Dzieło Wróblewskiej i Dziesiątkowskiego nadąża za szybko zmieniającym się światem wirusów, prezentując Czytelnikom najnowsze i sprawdzone informacje.